Najjača košarkaška liga na svijetu i naša specijalnost :mrgreen:
By viktor
#72011 houston - san antonio 2 ss 2.80

ajmo po tragu. copy/paste od neki dan. houston je na vrhu ili blizu vrha svojih igara, a san antonio ni blizu. glavni razlog zake je moguća i opet pobjeda u houstonu, odnosno zake to igram
naravno, h2 je izvjesniji, ali neko mora dobiti, a ako bu u završnici 6 za houston, onda je to ništ kaj spursi ne bi mogli stići

lepi pozdrav
By BBeal
#72012 Два типа од мене

Norman Powell ( Toronto ) 9.5+
Денеска Торонто ги пречекуваат Кливленд на домашен терен со тоа што е Nba Sunday и плус ова утакмица може да биде и пресудна за Торонто бидејки Кливленд водат 3:0. Lowry не игра па затоа Торонто ке останат со истата ротација како и минатата утакмица , со тоа што Powell ke dobie 35+ минути заедно со Derozan. Минатата утакмица Powell играше 36 минути а Derozan 40минути.Powell со земени 19 шутеви и минатата утакмица со погодени слаб процент од овие шутеви успеа да ја надмине оваа граница.Ова по нас е Must-bet тип
Bojan Bogdanovic (Washington) 10.5+.
Богданович е во одлична форма и искрено ако добие минути како што доби минатата утакмица ова е смешна граница за него. Причината за која Богданович добива плус минути е тоа што Bradley Beal неможе да го намести шутот и игра слабо во главно. Се надеваме и денеска дека ке добие барем 20 минути. Два пати кога игра околу овие минути ја надминува границата па затоа нема причина зашто не би го изиграле.
By markomaster
BBeal wrote:Два типа од мене

Norman Powell ( Toronto ) 9.5+
Денеска Торонто ги пречекуваат Кливленд на домашен терен со тоа што е Nba Sunday и плус ова утакмица може да биде и пресудна за Торонто бидејки Кливленд водат 3:0. Lowry не игра па затоа Торонто ке останат со истата ротација како и минатата утакмица , со тоа што Powell ke dobie 35+ минути заедно со Derozan. Минатата утакмица Powell играше 36 минути а Derozan 40минути.Powell со земени 19 шутеви и минатата утакмица со погодени слаб процент од овие шутеви успеа да ја надмине оваа граница.Ова по нас е Must-bet тип
Bojan Bogdanovic (Washington) 10.5+.
Богданович е во одлична форма и искрено ако добие минути како што доби минатата утакмица ова е смешна граница за него. Причината за која Богданович добива плус минути е тоа што Bradley Beal неможе да го намести шутот и игра слабо во главно. Се надеваме и денеска дека ке добие барем 20 минути. Два пати кога игра околу овие минути ја надминува границата па затоа нема причина зашто не би го изиграле.

Slazem se sa tobom za Powella 9.5+
i mislim da je za de rouzana granica i od 29.5 mala veceras,jer ce ispaliti i boga i oca,i mislim da ce igrati dok ne padne u nesvest ,makar izgubili(a nadam se da nece) jer bi im onda bila (i 99% je) poslednja tekma kod kuce.
By Teo
#72032 Pratite situaciju oko B.DIAW ima ozbiljan value ukoliko i veceras krene u startnoj petorci,granica je 6,5.Prosli mec odigrao 26 minuta i uzeo 12 suteva.Ubacio 10 poena.

Dvije zadnje ima pozitivan plus/minus rejting,znaci da Utah dosta bolje igra kad je on na terenu,Johnsona polako hvata umor,procenti su mi sve losiji a ne treba zanemariti ni odbranu GS koja je vjerovatno najbolja u ligi.

B.DIAW(UTA) over 6,5 (ako krene u petorci)
By UcenikBGD
#72033 Takođe ima vrednost i u Klej Tompsonu under19 poena, on u ovom plej offu ne prilazi 20tici poena osim u onom jednom meču protiv Portlanda bez Durenta kad je opalio 21 šut i sa 4 pogođena slobodna koja inače retko izvodi izašao na 24 poena, ceo ostali plej of uzima mnogo manje šuteva i nikad više od 6 puta nije ubacio loptu u koš,a poeni su mu redom protiv Portlanda 15pts ( 6/16 šut iz igre),16pts(6/17 šut iz igre) ,24pts (pomenuti meč bez Durenta 8/21),18pts( 6/13 šut iz igre!!!) a protiv Jute 15pts (6/13 šut iz igre!!!) 14pts (6/13 šut iz igre!!!) i poslednji meč u Juti 6 pts (1/9 šut iz igre).

Znači kad Kevin uzme loptu u svoje ruke, doviđenja mu je sa loptom, veoma povoljna granica mu je za nekog ko je opcija iza Stevice i Kevina u napadu i kome je broj uzetih šuteva u ovoj seriji 13,13,9, uz procenat šuta u plej offu 38%, a ne ide često na penale ( protiv Jute 0/0, 0/0 i 4/4 ).
Jedino što me tera da ne igram ovaj par je što je ove sezone na fantasiju bio moj igrač i bio mi član tima koji mi je doneo 1000 dolara na takmičenju ,pa sam sentimentalan i nikad ga još ove sezone nisam igrao under.
Ali ako se nekome čini kao dobra opcija under nek ga slobodno opali, aliii na sopstvenu odgovornost.
By viktor
#72034 utah +8,5 - gs 1 ss 1.85

aaaa ovo mi već ima neki value. vjerojatno i zato jer mi 1.30 na gs nema, pa sukladno tome ni hendikep na gs. jaaako sam razuvjeren o kapacitetima ove ekipe utahe - za ovu sezonu. sve bu to gut za cca dve godine, ali za sad su tu di jesu i zbog mojeg precjenjenja njih zahvaljujući tekmama protiv lac-a na zalasku, imam dojam da gs igra šampionski. pače, ko da ih green more sam pobijediti

no, batalim više mormone, obranu utahe, boga reketa goberta, nego im je jasno da je ovo gudbaj tekma, a nisu nba-čiče da već razmišljaju o poznatim američkim točalištima nogu, pa mi se nameće da buju danas išli na glavu, do kraja, jer oni to mogu i hoće. uzeti bar jedan skalp, tj. pobjedu, moguće budućim prvacima je dovoljan valjda motiv da se ubiju do kraja na noćašnjoj tekmi. kad se stavim s druge strane, teško da gs razmišlja "ajmo to odraditi" jer lijepo peče prošlogodišnjih 3:1 u finalu, pa su odradili to do kraja za pamćenje, tak da buju također zapeli ovu tekmu. paralelno ih jebe da se neko ne ozljedi za nastavak playofa

sve u svemu, mogla bi dobra tekma biti, naročito i zbog toga jer očito vidim da bude kraj tekme unutar 9 razlike, kaj sugerira iole napetu završnicu

lepi pozdrav
By BBeal
#72035 Lep pozdrav momci ali stvarno nemam vreme uste ednas da gi pisuvam analizive na latinica izvinete... ( jer sam admin na jednoj grupi gde delimo tipove u Makedoniju pa zatoa pisuvam na kirilicu, druga stvar znam da mi je prelos srpski al se trudim koliko mozem)
Идеме со денешниот дубл:

Rudy Gobert (Utah) 15.5+
Вечерва во 03:00 Utah Jazz ги пречекуваат Golden State на домашен терен со тоа што по нас и оваа утакмица ке ја земе Golden State и ке има "чистка".На домашен терен не веруваме дека Utah толку лесно ке се предадат па затоа сметаме дека првата петорка на Jazz ке добие сигурно 40+ минути.Слично како вчера екипата на Торонто.Гледаме дека замената на Gobert - Favors веке два меча игра многу послаба минутажа.Единствено нешто што може да попречи на овој тип е тоа што Gobert може да влезе во Foul-Trouble (проблеми со личните грешки) зема во просек по 10 шутеви а и од линијата за слободни не е лош.Минатите три утакмици (21,16,13) Во првата утакмица со 13 поени се врати од утакмица каде што влезе во проблеми со личните грешки но по таа утакмица влезе во ритам.Се на се добар тип и нема зашто да не го изиграме.

Kevin Durant(Golden State) 25.5+
Durant го очекуваме на истите минути од минатата утакмица па дури може и на зголемени (истиот случај како Lebron вчера)
Заедно со Curry ги делат шутевите со тоа што Klay Thompson овој плеј-оф е испаднат од една од лидерските позиции.Доаѓа од предобра партија со 36 поени и со забрзано темпо.Ако си ја завршат работата уште вечерва Golden State имаат одмор+ од неколку денови па зошто да не се исфорсираат денеска.Не се очекува брза кошарка а таа игра му одговара колку толку на Durant.Минати 3 утакмици во овој плеј-оф со Utah (36.25,17)Првите две утакмици се со помали поени едната поради земени само 13 шутеви а другата поради минутажа од само 31 минута (дури 6 минути помалце од неговиот просек овој плеј-оф).
Nadam se da ovo nema da bide sfateno ko neka propaganda za sirenje na kirilicu na forumu il slicno jer ovo sve sto delim tu kao i svi je zbog moja volja. Vidimo se sutra i dajte da podignemo akrivnost forumu jer vakav besplatan forum gde svi ucimo jedan iz drug nema nigde barem na balkanu... Svi izdvojite po 15minuti dnevno i bide po 10 stranica sa tipovima kao sto je bilo u Reg-Season. CUJEMO SE !!!